I helgen besökte jag Slottsvillan i Jönköping. Jag älskar slott och gamla byggnader och herrgårdar. Och jag hade aldrig tidigare besökt Slottsvillan så den stod högt på min lista. Men jag måste säga att det var en helt underbar vistelse och energin från alla inblandade var helt underbar. Kommer absolut besöka Slottsvillan igen. Rekommenderas varmt.
Slottsvillan är en kulturminnesmärkt Disponentbostad som byggdes av Huskvarnas direktör Wilhelm Tham 1895. Idag är det familjeägt och jag fick möjligheten att träffa ägarinnan Michaela. En kvinna som brinner för det hon gör och med en fantastisk utstrålning. Men huset påminner om ett slott och är verkligen välbevarat med fantastisk inredning. Och bara att gå runt i dom olika rummen är en upplevelse i sig. Mycket är bevarat och genomtänkt.
Bara man ser byggnaden så får man en sådan fin känsla. Men en kopp kaffe här tackar man inte nej till. Men det var lite kallt så jag drack kaffe inomhus. Jag fick Elisabeth sviten som var helt magiskt. Hela rummet kändes otroligt mysigt. Högt i tak i hela byggnaden.
Den mysiga sängen i Elisabeth sviten. Tog en riktig vacker bild här som jag delade på instagram. Man blir så inspirerad.
Utsikten.
På kvällen efter middagen spelade Michael piano. Så himla mysigt att sitta i loungen med ett glas rött.
3 rätters middag på Slottsvillan.
Jag passade även på att äta en 3 rätters middag. När jag anlände så började jag med AW tallriken. Slottsvillan kör Aw varje fredag mellan 16.00 – 18.30 där dom har olika teman. I fredags var temat Sverige och hösten.
Ingången till matsalen.
Varje fredag anordnar Slottsvillan afterwork mellan 16-18.30. Då har dom olika teman och anpassar även deras meny under denna AW. I fredags var temat Sverige, närodlat bland annat svamp, korv och hjort. Så otroligt gott.
3 rätters middag från a la carte menyn. Förrän var halstradepilgrimsmusslor med jordärtskocka och fänkål.
Huvudrätt; Lättrökt hjortfilé med jordärtskocka och friterad svartkål. Denna var så god att den smälte i munnen.
Man får alltid plats med en efterrätt. Trifle på höstens bär och créme brulée.